Hogyan éljünk sokáig a rákszűrések segítségével?

CT, kolerektális rák, kolonoszkópia, mammográfia, mellrák, polip, prosztatarák, PSA, rák, rákprevenció, tüdőrák, tumormarker

Minden második-harmadik ember élete során legalább egyszer bejelentkezik a rák (1). Ez volt a rossz hír. A jó az, hogy ha nem dugjuk homokba a fejünket, akkor a rákdiagnózis nem egy halálos ítélet. Ahhoz, hogy ne az óhatatlanul jelentkező rák legyen a végállomás az európai polgárok fele számára, azonnal ki kell húznunk a fejünket a homokból, és elkezdenünk a rákos elváltozások diagnózisáról úgy gondolkodni és beszélni, mint egy megoldandó feladatról, és nem pedig szőnyeg alá söpörni, mint egy tabusított, sötét és megoldhatatlan problémát. Formáljuk együtt a rák elleni harc legfontosabb tényezőjét: a közgondolkodást!

Korábban megvizsgáltuk, hogy a rizikófaktorok elkerülésével, a rizikófaktorok rák ellen védő ételek-italok fogyasztásával és egyes gyógyszerek és műtéti eljárások segítségével hogyan csökkenthetjük le jelentősen a rák kialakulásának esélyét, vagy hogyan késleltethetjük annak kialakulását. Most azt mutatjuk be, hogy mekkora fegyver a túléléshez a kezünkben az, ha rendszeresen szűréseken veszünk részt.

Európában a rákban szenvedők felét érinti ki a négy leggyakoribb ráktípus: a mellrák, a prosztatarák, a tüdőrák és a kolorektális, azaz bélrendszeri rák (2). Ez szó szerint azt jelenti, hogy minden európai ember, beleértve Önt és e sorok íróját is, nagyjából 25% eséllyel kapja meg valamelyiket e négy közül élete során. Ez az egyik fontos információ, amit mérlegelni kell, mielőtt besöpörnénk ezt az egészet a szőnyeg alá. A másik az, hogy az időben detektált rákformák túlélési rátái eképesztően magasak, nevezetesen a következők: a korai mellrák túlélési esélye 90%, a prosztatráké több mint 99%, a tüdőráké 60% és a bélrendszeri daganatoké összevontan 90%. (3,4)

Felmerül tehát a kérdés: ha ilyen jók a túlélési esélyek, akkor hogy a kismókus füle bojtjába hal meg ebben az emberek csaknem fele? A válasz egyszerű: úgy, hogy nem vesznek részt szűrésen.

Ahhoz, hogy ezekkel a nagyon kedvező kilátásokkal rendelkezzünk a diagnózis felállításakor, ahhoz el kell kapni a rák korai, úgynevezett lokalizált fázisát. Ez pedig többnyire még tünetmentes, és hát meg is van a kulcs: egy olyan társadalomban élünk, ahol az emberek egy jelentős része akkor sem megy orvoshoz, ha tünete van, mégis meg kell értenünk, be kell építenünk a gondolkodásunkba, hogy akkor is el kell mennünk szűrésre, amikor nincs tünetünk, mert az életünk múlik rajta! (5,6)

Túlélni a mellrákot

Amennyiben a rutin mammográfián kirajzolódik egy daganat, ami még nem terjedt tovább a nyirokcsomók irányába, akkor 90% annak az esélye, hogy jól jövünk ki a történetből. Ha akkor kerülünk orvos és készülék elé, amikor már látható deformitások vannak jelen, akkor sokkal kisebb eséllyel vághatunk neki a harcnak. Mivel annak a valószínűsége, hogy egy nő élete során mellrákot kap egy elég jelentős 12%, így nagyonis életbevágó kérdés, hogy eljárunk-e évenkénti vagy kétéves mellrákszűrésre. Az államilag támogatott lehetőség mellett nálunk is kényelmesen kereshet.

Túlélni a prosztatatrákot

Egy férfi esélye arra, hogy élete során prosztatrákot kapjon, 11,1%. Amennyiben a daganat a prosztatán belül marad és ezáltal műtétileg eltávolítható, a beteg csaknem 100%, hogy túléli. Mégis vezető halálok ez a férfiaknál. Nade hogy lehet valami vezető halálok, ami gyógyítható? Erre a kérdésre a Melyik veszélyesebb a férfiakra: a makacsság vagy a prosztatarák? című, a megoldási lehetőségeket tekintve teljesen gyakorlatias cikkünkben adtunk választ. Röviden: a PSA tumormarker szűrés és az urológiai vizsgálatok csaknem 99%-os védelmet nyújthatnak Önnek. Éljen vele! Tesztelési helyeket applikációnkban is kereshet magának vagy szeretteinek!

Így indulunk jó eséllyel a tüdőrák ellen

A tüdőrák – a közvélekedéssel ellentétben – már nem halálos ítélet. A jól elkülönülő, úgynevezett lokalizált tüdőrákból való felgyógyulás esélye jelenleg 60% körül mozog. 60% semmiképpen sem nulla, így feltétlenül el kell kezdenünk ennek megfelelően eljárni a saját életünk és önmagunk védelmében. Az államilag biztosított tüdőszűrő vizsgálatok közül ahol van, válasszuk az alacsony dózisú CT-vel készített felvételeket, mert a sima röntgen már csak nagyobb daganatok kimutatására alkalmas, és ezek már lehet, hogy átléptek az úgynevezett regionális fázisba. Mellkas CT, főleg az alacsony dózisú vállfaja nem jelent lényegi kockázatot és magánúton is elvégezhető. Adja meg magának az esélyt!

Kolorektális tumorok – időben elkapva 90% esélyt az életre!

A bélrendszeri daganatok nagyon sokfélék lehetnek. Ami nagy segítségünkre van az ellenük való védekezésben, az egyrészt az, hogy sokszor vannak előjeleik, másrészt egyes bélrendszeri daganatok vérből könnyen vizsgálható tumormarkerekkel rendelkeznek és/vagy olyan vérzést okoznak, amely az emberi ürülékből már kis mennyiségben is kimutatható – már abban a fázisban is, amikor más jelet még nem ad magáról a daganat. Éppen ezért a rendszeres kolonoszkópia és a tumormarker vizsgálatok lehetővé teszik számunkra, hogy pl. a polipok eltávolításával megelőzzük, vagy egy tumormarker vizsgálattal/rutin kolonoszkópiával korai, 90%-os gyógyulási arányt ígérő fázisban elkapjuk a betegséget. Kérjen háziorvosától beutalót kolonoszkópiára éves szinten már 50 éves kortól! A tumormarker viszgálatok és persze a kolonoszkópia magánúton is elvégezhető. Az időben elkapott betegség 90%-ban gyógyítható!

Összefoglalva: cikkünkkel egyáltalán nem az ijesztgetés volt a célunk. Sokkal inkább az, hogy megvilágítsuk: az, hogy valójában gyógyítható betegségekbe haljunk bele milliószámra, igenis elkerülhető. Ehhez a kulcs az államilag finanszírozott szűrőprogramok mellett az Ön kezében van. Mivel az állami ellátásnak értelemszerűen behatároltak a lehetőségei különféle szűrések biztosítása tekintetében, ezért arra szeretnénk Önöket ösztönözni, hogy ha bármely okból Ön nem tud éves szinten mellrák/prosztata, CT-s tüdő-, illetve kolonoszkópiás szűréseken rész venni, akkor lehetőségeihez mérten különítsen el erőforrásokat ezeknek a szűréseknek az önerőből való megfinanszírozására! Tudjuk, hogy ez nehéz, de még mindig sokkal kevésbé fájdalmas, mint 20 évvel korábban elmenni egy eredendően gyógyítható betegségben. Az optimális szolgáltatás megtalálásához használják bizalommal keresőnket és kövessék Facebook oldalunkat, ahol heti rendszerességgel tudósítunk az aktuális ingyenes szűrőprogramokról!


Photo credit: Case contributed by TM. Melly Deborah M. on Radiopedia

Referenciák:

  1. Medical news Today: ‘1 in 2 people will develop cancer in their lifetime’
  2. The Cancer Atlas – The burden
  3. ASCO verified information on cancer – cancer.net
  4. American Cancer Society’s official informations – cancer.org
  5. NIH – National Cancer Institute – Cancer screening information
  6. Cancer Screening Overview (PDQ®)–Health Professional Version

Zsákai Lilian, MSc
Molekuláris biológus képesítés az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán | Molekuláris diagnosztikára szakosodott PhD tanulmányok a Semmelweis Egyetemen | Üzleti tanulmányok a Semmelweis Innovations és InCorpora keretein belül

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük