A várható élettartam növekedésével a szenior korúak számának és arányának növekedését figyelhetjük meg (3). Ezáltal azoban új kihívásokkal is szembesülnünk kell: az időskori demencia vezető diagnózissá vált a neuronális eredetű betegségek között. Mintegy 36 millió ember érintett világszerte és ez a szám 2030-ra várhatóan eléri a 60 milliót (2). Az időskori demencia egy kiterjedt, központi idegrendszert érintő betegség, amely a mindennapi életet megnehezítő kognitív, érzelmi és viselkedésbeli eltérésekkel jellemezhető.
A betegség lefolyása egyénenként változó lehet, amelyet nagyban befolyásol az alap egészségi állapot és a genetikai háttér. Időskori demenciák közé sorolható és egyben leggyakoribb betegségek az Alzheimer- kór, a vaszkuláris (ér eredetű) demencia és a Lewy-testes demencia.
Kockázati tényezők, amelyek szerepet játszhatnak a betegség kialakulásában:
- kardiovaszkuláris betegségek
- elhízás
- cukorbetegség
- idős kor
- fejsérülés
- genetika
Melyek az időskori demencia fő jellemvonásai?
- kezdetben a rövid távú, később a hosszú távú memória zavarai
- nyelvi nehézségek
- személyiségi jegyek változása
- pszichiátriai betegségek
- viselkedésbeli változások
A diagnózis
A betegség korai felismerése, a klinikai, biokémiai, struktúrális, metabolikus jegyek időben történő azonosítása kiemelt fontosságú a betegség lefolyása szempontjából (2). A diagnózis felállításában, a tünetek felismerésében a háziorvosoknak hagyományosan központi szerepe van, hiszen ők azok, akik jellemzően vértesztek és kognitív tesztek elvégzésével hozzásegíthetik a pácienst a további szakszerű vizsgálatokhoz, terápiákhoz. Fontos tudni azonban, hogy lehetőség van beutalót kérni neurológiai szakrendelésre akkor is, ha ezt a háziorvos magától nem javasolja, illetve lehetőség van beutaló nélkül magánrendelések meglátogatására is, amennyiben a fenti ockázati tényezők fennállnak. Nagy segítségünkre ugyanis vannak a betegség felismerésében és differnciáldiagnosztikájában az elmúlt évtizedben gyorsan fejlődő, egyre kifinomultabb képalkotó eljárások: az ún. mágneses rezonancia vizsgálat (MRI) illetve apozitron emissziós thomográfia (PET) vizsgálatok mind hozzásegítenek a korai felismeréshez, a klinikai-patológiai folyamatok job megértéséhez, új biomarkerek felkutatásához, és ezáltal a lehető leghatékonyabb terápiához (1)
Terápia
Jelenleg, egyik időskori demenciára sem létezik mindent megoldó gyógymód. Viszont nagyon fontos megérteni, hogy igenis elérhetőek olyan terápiás lehetőségek, tüneti kezelések, amelyek a kognitív és viselkedésbeli változásokat enyhíteni képesek, és ezáltal érezhetően magasabb életszínvonalat biztosítanak mind a páciens, mind annak környezete számára (4). A számos lehetőséget a következő csoportokba lehet rendezni:
Tüneti kezelések:
- kognitív tünetek enyhítése gyógyszeres kezeléssel: koncentráció- és memóriazavarok
- neuropszichiátriai tünetek gyógyszeres kezelése: szorongás, depresszió, érzéketlenség, különböző izgalmi állapotok
- ezen kognitív és neuropszichiátriai tünetek nem gyógyszeres kezelése
Sérülések minimalizálása:
A demenciában szenvedő betegek különféle okokból kifolyólag gyakran megsérülnek, ezáltal a kezelések céljai között szerepel ezen sérülések elkerülése is (4). Ami mindenképpen pozitív a betegségben szenvedők és szeretteik számára: bizonyított, hogy egészséges életmóddal, személyre szabott étkezéssel, rendszeres, az aktuális fizikai állapotnak megfelelő mozgással, illetve arendszeres szűrővizsgálatokon való részvétellel időben sikeresen kitolhatjuk az első tünetek megjelenését és a betegség lefolyását is észrevehetően lassíthatjuk.
Referenciák:
- Gale SA, Acar D, Daffner KR (2018) Dementia. Am J Med 131:1161–1169.
- Kindell J, Keady J, Sage K, Wilkinson R (2017) Everyday conversation in dementia: a review of the literature to inform research and practice. Int J Lang Commun Disord 52:392–406.
- Mitrečić D, Petrović DJ, Stančin P, et al (2020) How to face the aging world – lessons from dementia research. Croat Med J 61:139–146
- Tisher A, Salardini A (2019) A Comprehensive Update on Treatment of Dementia. Semin Neurol 39:167–178.
Dr. Feketéné Dr. Simon Dóra
Neurobiológus képesítés a Szegedi Tudományegyetemen | PhD fokozat a neurológiai rendellenességek szakterületén, Szegedi Tudományegyetem, Orvosi Kémia Tanszék